Τερμάτισε τη Ρίτας στο BCL ο Προμηθέας με 2/2!

Αν και αγχώθηκε, η ομάδα του Προμηθέα έκανε τη δουλειά της! Με μια ανατροπή στα τελευταία λεπτά με τους παίκτες Κάουαν και Κόφεϊ, οι Πατρινοί κατάφεραν να νικήσουν τη Ρίτας με σκορ 78-76 στον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League. Ο παίκτης Κάουαν ήταν ο κορυφαίος της ομάδας, σημειώνοντας 19 πόντους, ενώ οι Χρυσικόπουλος και Ετσενίκε πρόσθεσαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 0-2 και είχαν τον Γκόραμ ως τον καλύτερο σκόρερ τους, με 20 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αργά για τον Προμηθέα, αφού η Ρίτας πήγε στο +7 με 4-11, στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, οι Πατρινοί απάντησαν με καλή άμυνα και έκαναν 12-0, παίρνοντας το προβάδισμα 16-11 στο 8′. Καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες παρέμεναν ισόπαλες (37-37).

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, η Ρίτας πήρε το προβάδισμα με +5 (46-51) στο 25′, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Πατρινών. Ωστόσο, ο Προμηθέας ενισχύθηκε στην άμυνα και με εξαιρετικές προσπάθειες από τους Ετσενίκε και Χέιλ, έκανε επιμέρους σκορ 10-2 για να πάρει ξανά το προβάδισμα με +3 (56-53) στο 29′. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας άρχισε δυναμικά με σερί 6-0 και πήγε 62-58 στο 34′. Στη συνέχεια, ο Κάουαν έδωσε additional boost στην ομάδα του, αυξάνοντας το προβάδισμα σε +6 (70-64) στο 36′. Ωστόσο, συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές από τους Πατρινούς, επέτρεψαν στους Λιθουανούς να απαντήσουν με σερί 9-0 και να προηγηθούν 70-73, 1:20 πριν τη λήξη. Ωστόσο, οι παίκτες Κάουαν και Κόφεϊ ανέλαβαν την ευθύνη και με σερί 6-0 πάνε για τη νίκη με +3 (76-73) στα 18,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού ήταν αγωνιώδεις, με τον Προμηθέα να κρατά την ψυχραιμία του και να καταφέρνει να κερδίσει με το τελικό σκορ 78-76.

Τα δεκάλεπτα του παιχνιδιού ήταν: 18-15, 37-37, 56-58, 78-76. Περισσότερα στατιστικά για το παιχνίδι μπορείτε να βρείτε εδώ.