Τέλος στην πορεία της Άρσεναλ στο Champions League – Δύσκολη αποστολή στη Γερμανία! (βίντεο)

Ήταν φανερό από την αρχή ότι το παιχνίδι της Άρσεναλ στη Γερμανία εναντίον της Μπάγερν Μονάχου θα ήταν πολύ δύσκολο.

Οι “κανονιέρηδες” έπρεπε να αντιμετωπίσουν την πίεση μετά τη ήττα τους από την Άστον Βίλα, ενώ οι Βαυαροί είχαν ένα μοναδικό παιχνίδι να δώσουν, μετά την απώλεια της Bundesliga στη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες για γκολ.

Στη συνέχεια, η Μπάγερν προηγήθηκε με γκολ του Κίμιχ στο 60ο λεπτό, και αν και η Άρσεναλ προσπάθησε να αντιδράσει, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Με το τελικό σκορ να παραμένει 1-0 υπέρ της Μπάγερν, η γερμανική ομάδα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League, αποκλείοντας την Άρσεναλ.