Συναρπαστική ανατροπή για τη νίκη του Πήγασου Πολίχνης απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας στο tie break

Ο Πήγασος πέτυχε μια επική ανατροπή και κατάφερε να κερδίσει τον Άθλο Ορεστιάδας με σκορ 3-2 σετ και να προκριθεί στα προημιτελικά του League Cup. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ στον αγώνα που έλαβε χώρα στην Ορεστιάδα, η ομάδα από την Πολίχνη κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάει στο tie break, όπου επικράτησε. Στην επόμενη φάση του τουρνουά, θα αναμετρηθεί με την ομάδα του Μίλωνα. Από την άλλη πλευρά, ο Άθλος Ορεστιάδας, που ήταν ο δεύτερος στον προκριματικό γύρο, θα αγωνιστεί με τον ΠΑΟΚ.

Οι διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κουτσούλας, Ιωαννίδης, με παρατηρητή τον Σαρδάνη και επόπτες τους Βαλκανιώτη και Σκαρλατούδη. Ο αγώνας διήρκεσε 136 λεπτά και τα σετ ήταν 25-19, 25-17, 18-25, 25-27, 09-15.

Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων, ενώ οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων. Προηγούμενες φάσεις του τουρνουά συμπεριλαμβάνουν τα παιχνίδια Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Α.Ο.Π. Κηφισιάς, Π.Α.Ο.Κ. – Άθλος Ορεστιάδας, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο. και Πήγασος Πολίχνης – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων.