Ουρανίσκος συντονίζει γαλάζια ομάδα για τον τίτλο!

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα επέλεξε τους Ντε Μπρόινε και Χάαλαντ στον αρχικό σχηματισμό, αφήνοντας στον πάγκο τον Φιλ Φόντεν παρά το χατ-τρικ που είχε πετύχει προηγουμένως. Παρόλο που η Μάντσεστερ Σίτι κατείχε την μπάλα πάνω από το 70% του χρόνου, η νίκη με 4-2 ήρθε όχι χωρίς αγώνα.

Ήδη στο 4ο λεπτό, η Πάλας άνοιξε το σκορ, αλλά η αντίδραση του Ντε Μπρόινε έφερε την ισοφάριση στο 13′. Ο Βέλγος γίνεται ο ηγέτης του ματς με το γκολ και τις ασίστ του, φτάνοντας τα 100 τέρματα με τη φανέλα της ομάδας.

Η επιτυχία του Λιούις στο 47ο λεπτό άνοιξε το δρόμο για τη Σίτι, ενώ τα εξαιρετικά γκολ του Χάαλαντ και του Ρόδρι καθάρισαν το ματς. Παρόλες τις προσπάθειες της Πάλας, η Σίτι επικράτησε με 4-2, με τον Εντουάρντ να μειώνει στο τελευταίο λεπτό.