Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός άφησαν τον νικητή ανοιχτό και η πρόκριση θα κριθεί στο Φάληρο

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πρώτο παιχνίδι τους για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson. Τώρα, η πρόκριση στα προημιτελικά θα κριθεί στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (17/01) στο Φάληρο.

Το γκολ του Ολυμπιακού ήρθε με γυριστό σουτ του Αλεξανδρόπουλου στο 45’, ενώ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 65’, και τα δύο γκολ προήλθαν από εκτελέσεις κόρνερ.

Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ στις καθυστερήσεις. Η πρόκριση παραμένει ανοιχτή και θα κριθεί στη ρεβάνς τους.

Συνοπτικά, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με συστήματα 4-3-3 (Παναθηναϊκός) και 4-2-3-1 (Ολυμπιακός), με κάποιες συγκεκριμένες τακτικές ενέργειες από τους προπονητές κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Και οι δύο ομάδες είχαν τα θετικά τους, με τον Παναθηναϊκό να βγαίνει με περισσότερη ένταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά η πρόκριση παραμένει ανοιχτή για κάθε αποτέλεσμα στον επόμενο αγώνα της σειράς.