Οι “αφεντικά” της Formula 1 εξέλεξαν τον Λιούις Χάμιλτον ως τον πέμπτο καλύτερο οδηγό της χρονιάς!

Οι δέκα ιδιοκτήτες των ομάδων της Formula 1 αναδείκνυν τους κορυφαίους οδηγούς του 2023 και προκάλεσαν μία σημαντική έκπληξη. Δεν ήταν ευχάριστη για τους οπαδούς του από επτά φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον της Mercedes. Αυτοί τον τοποθέτησαν στην πέμπτη θέση της σχετικής λίστας παρότι τερμάτισε τρίτος στο περσινό πρωτάθλημα, πίσω από τους Max Verstappen και Sergio Perez της Red Bull.

Οι 19 νίκες του σε 22 αγώνες της χρονιάς και η κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου τίτλου της Formula 1 από τον Ολλανδό οδηγό τον τοποθέτησαν φυσικά στην κορυφή των επιλογών των “αφεντικών”. Ο Fernando Alonso της Aston Martin κατατάχθηκε δεύτερος, παίρνοντας τα εύσημα για τις οκτώ φορές που ανέβηκε στο βάθρο, σε ηλικία 41 ετών.

Ο Lando Norris κατέλαβε την τρίτη θέση, παρά το δύσκολο ξεκίνημα, συμβάλλοντας στην αναγέννηση της McLaren, ενώ ο Charles Leclerc της Ferrari ήταν τέταρτος, ενώ δεν μετέτρεψε σε νίκη καμία από τις πέντε pole position που κατέκτησε!