Ο Ροβάνπερα κατακτά τον παγκόσμιο τίτλο στο WRC!

Ο 23χρονος Εσθονός οδηγός, Κάλε Ροβάνπερα, κατέκτησε τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν. Αγωνιζόμενος με μία Toyota, τερμάτισε δεύτερος στο Ράλι της Κεντρικής Ευρώπης που διεξήχθη σε Τσεχία, Αυστρία και Γερμανία, ασφαλίζοντας έτσι τον τίτλο.

Ο Ροβάνπερα, που πέρυσι έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στην ιστορία του WRC, ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου, πίσω από τον Τιερί Νουβίλ (Hyundai). Παρόλα αυτά, με τη διαφορά 44 βαθμών από τον δεύτερο, Έλφιν Έβανς (Toyota), που κατέκτησε τη νίκη στο Power Stage, κατάφερε να πανηγυρίσει τον τίτλο μία αγωνιστική νωρίτερα, λίγο πριν τον αγώνα στην Ιαπωνία.

Με αυτή την κατάκτηση, ο Ροβάνπερα εντάσσεται στη λίστα των θρυλικών οδηγών όπως ο Κάρλος Σάινθ, ο Βάλερ Ρερλ και ο Μίκι Μπιαζιόν, καθώς κατέφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Ο Έβανς, μετά από το ατύχημα που είχε το Σάββατο, παρέμεινε στην δεύτερη θέση με 191 βαθμούς, πίσω από τον Νουβίλ με διαφορά 7 βαθμών.

Στην τρίτη θέση του ράλι τερμάτισε ο Εσθονός οδηγός Οτ Τάνακ με μια Puma για την M-Sport Ford.