Ο Προμηθέας πλήρωσε το κακό του πρώτου ημιχρόνου και έφυγε ηττημένος από την έδρα της Μάλαγα

Ο Προμηθέας ήττησε στην έδρα της Μάλαγα, αλλά δείχνει ανάσες βελτίωσης για το δεύτερο μέρος του αγώνα BCL. Οι Πατρινοί είχαν δύσκολη είσοδο στο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλη διαφορά, ωστόσο ανέβασαν το επίπεδό τους στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας μέχρι το -7, πριν τελικά ηττηθούν με 67-54. Τώρα, πρέπει να επιστρέψουν τη σειρά στην Πάτρα και να πάρουν τη νίκη για να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Final-4 του Βελιγράδι σε τρίτο αγώνα.

Το παιχνίδι

Το ματς ξεκίνησε με τον Οσετκόφσκι να σκοράρει τρίποντο για τη Μάλαγα που προηγήθηκε με 5-0. Ο Προμηθέας αντέδρασε μετά το 7-5, όμως η αντίπαλός του δημιούργησε σερί 13-0, φτάνοντας έως το 20-5. Οι Πατρινοί είχαν δυσκολίες στην επίθεση και ο αντίπαλός τους εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Μάλαγα να είναι μπροστά με 42-22. Η αντίπαλος διατήρησε το προβάδισμά της στο δεύτερο μισό, με τον Προμηθέα να προσπαθεί αλλά χωρίς επιτυχία. Παρά την αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να ανατρέψει το ματς, καθιστώντας τη Μάλαγα νικήτρια με 67-54 και προηγούμενο 1-0 στη σειρά των προημιτελικών του BCL.