Ο Πεπ καθοδήγησε τη Σίτι σε μια επική νίκη επί της Λειψίας με τις “μαγικές” αλλαγές του! (βίντεο)

Παρά το γεγονός ότι ο Χάαλαντ δεν είχε μεγάλη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αυτό δεν εμπόδισε τη Σίτι να ελέγχει την κυκλοφορία της μπάλας και τον Μπερνάρντο Σίλβα να είναι ενεργός στην δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων στην εστία της Λειψίας. Στο 25ο λεπτό, ο Πορτογάλος είχε συμβολή στο γκολ της Σίτι, υποστηρίζοντας τον Λιούις που έστρεψε από τα δεξιά προς το κέντρο, και ο Φόντεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με έναν εκπληκτικό τελείωμα, καθορίζοντας το 1-0.

Η Λειψία απάντησε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Οπέντα να βρίσκει χώρο στην άμυνα της Σίτι και να σκοράρει με επιτυχία το 1-1 στο 48ο λεπτό. Ο Πεπ δεν ήθελε να δει αυτή την αντίδραση, οπότε η Σίτι ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αίσθημα αποφασιστικότητας, και ο Φόντεν κατάφερε να χτυπήσει το δοκάρι με μια εκτέλεση φάουλ, για να δείξει ότι η ομάδα ήταν αποφασισμένη να απαντήσει.