Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τους τελικούς σε 1-1 με επική ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε ένα διαφορά -10 τελευταία στιγμή της παράτασης, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ της Αλέιν, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 68-65 και ισοφαρίζοντας τη σειρά στους τελικούς της Α1 Γυναικών σε 1-1.

Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στα τελευταία δευτερόλεπτα και το σκορ είχε μείνει 60-60 μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Η Τζόουνς με 25 πόντους ήταν εξαιρετική για τον Παναθηναϊκό, ενώ η Αλέιν με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ, από τα οποία 8 ήταν επιθετικά, έκλεψε την παράσταση. Από την πλευρά του Ολυμπιακού, η Νικολοπούλου με 17 πόντους και 8 ασίστ ξεχώρισε.

Οι δύο ομάδες παρουσίασαν ισορροπημένο ξεκίνημα στο ματς, με τον ρυθμό να μην είναι καλό. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα στο +5 (15-20).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν σε καλή φόρμα και πήγε στο +11, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η παράταση κρίθηκε από την αντοχή των ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να βγαίνει νικητής τελικά.