Ο Παναθηναϊκός AKTOR κέρδισε τον ΠΑΟΚ με εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 89-73 στην Πυλαία, ανεβαίνοντας στο 20-1 στη Stoiximan Basket League και εξασφαλίζοντας την πρωτιά. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πάλεψαν σκληρά απέναντι στη δυνατή ομάδα του ΠΑΟΚ, ακόμα και όταν ήταν πίσω στο σκορ. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκαν την απαραίτητη ενέργεια και ανατροπή, εξασφαλίζοντας ένα σημαντικό «διπλό».

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 15 πόντους και 8 ασίστ, ενώ εντυπωσίασε και ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους. Σημαντικό ρόλο έπαιξε επίσης ο Κώστας Σλούκας με 10 πόντους και 6 ασίστ. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 13 πόντους και 9 ασίστ, καθώς και ο Μίχαλ Μίχαλακ με 14 πόντους.

Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν προβάδισμα σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός AKTOR κατάφερε να ανατρέψει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιβεβαιώνοντας την δύναμή του στο γήπεδο.

Με αυτήν τη νίκη, ο Παναθηναϊκός AKTOR προετοιμάζεται για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια με Ερυθρό Αστέρα (20/03) και Μπαρτσελόνα (22/03). Η ομάδα δείχνει αποφασισμένη να παλέψει για κάθε νίκη και να διατηρήσει την πρωτιά στο πρωτάθλημα.