Ο Παναθηναϊκός AKTOR καθαρίζει τον Άρη στον τελικό για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επιδιώκει με πολλή όρεξη την απόκτηση του πρώτου τροπαίου για τη χρονιά! Το “τριφύλλι” κατάφερε να επικρατήσει με 76-65 στον ημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ενάντια στον Άρη, εξασφαλίζοντας έτσι ένα εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό. Σε ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά αμφίρροπο μέχρι το τέλος, ο Παναθηναϊκός είχε μια εντυπωσιακή εμφάνιση και εξασφάλισε επιτέλους τη ρεβάνς από τους “κίτρινους” μετά την προηγούμενη ήττα στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους “πράσινους” ήταν ο Κέντρικ Ναν με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 10 πόντους και σημαντικές βοήθειες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Από την άλλη, ξεχώρισαν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 21 πόντους και ο Ρόνι Χάρελ με 11 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν έντονο με δυνατές μονομαχίες και πολλά φάουλ από τις δύο ομάδες. Επιπλέον, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βίωσε την αποβολή του Ματίας Λεσόρ στη δεύτερη περίοδο, ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν να διαχειριστούν πολλούς παίκτες “φορτωμένους” με φάουλ.

Ως εκ τούτου, ο Παναθηναϊκός AKTOR αναμένει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Προμηθέας (21:00) για να μάθει τον αντίπαλό του στον αυριανό τελικό (21:00).

Το ματς:

Ξεκινώντας με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ για τον Παναθηναϊκό AKTOR, ενώ ο Άρης επέλεξε τους Τολιόπουλο, Μποχωρίδη, Μπλούμπεργκ, Χάρελ και Ντε Σόουζα. Οι πρώτοι πόντοι του αγώνα ανήκουν στον Χάρελ (0-2), με τον Γκριγκόνις να απαντάει με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το 2-2. Και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές στο ξεκίνημα, κάνοντας πολλά λάθη στις επιθετικές προσπάθειες. Ο Ναν έδωσε προβάδισμα στους “πράσινους” για πρώτη φορά (4-2), ενώ ο Τολιόπουλος έκανε άμεση αντεπίθεση με πέντε συνεχόμενους πόντους, δίνοντας το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (4-7).

Η ΠΑΟ AKTOR επιβλήθηκε του Άρη με σκορ 76-65, προκρινόμενη έτσι στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-15, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 44-33 υπέρ της ΠΑΟ AKTOR. Στο παιχνίδι πρωταγωνίστησαν ήταν οι Μποχωρίδης του Άρη με δύο βολές, ο Μήτογλου με λύσεις επιθετικά για τον Παναθηναϊκό, ο Μπαλτσερόφσκι που ήταν εύστοχος στην εκπνοή της επίθεσης, και ο Ναν ο οποίος έφτασε τους 16 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο, παρότι ο Άρης προσπάθησε να κρατηθεί στο παιχνίδι με τρίποντα, η διαφορά από τον Παναθηναϊκό ήταν μεγάλη. Στο τέλος, οι δύο εύστοχες βολές του Μπαλτσερόφσκι έσφραγισαν τη νίκη της ΠΑΟ AKTOR.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφτείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης [εδώ](https://stats.basket.gr/2023-2024/cup-men/gamedetails/id/8E9A7F84-E32B-4B20-BC80-AF30166E76AA?fbclid=IwAR0SL5T5fi1POO0rWYp99t_jCjnsiDqhxZ9qNA1CvF218c5kxy8pkHsr8lo).