Ο ΟΦΗ ξεπέρασε την Κηφισιά και προκάρισε επόμενο γύρο στο Κύπελλο Ελλάδας Betsson!

Το παιχνίδι στο “Γεντί Κουλέ” έκρινε την πρόκριση του ΟΦΗ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, καθώς επικράτησε με 3-1 εναντίον της Κηφισιάς. Αυτή η νίκη δίνει στους “ασπρόμαυρους” ένα σαφές προβάδισμα πρόκρισης στη ρεβάνς τους για τους “16” του τουρνουά.

Ο πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Τοράλ, που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του (7′, 25′), ακολουθούμενος από τον Λουίς Φελίπε που σημείωσε το τρίτο τέρμα του ΟΦΗ στο 75′. Παρά το γκολ του Αντερέγκεν για την Κηφισιά στο 10′, η ομάδα δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα, αν και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες στο τέλος, συμπεριλαμβανομένου ενός πέναλτι στο 87′!

Ενδιαφέροντα για τους προπονητές:: Ο προσωρινός προπονητής του ΟΦΗ, Πέδρο Καράβελα, επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, ενώ ο προπονητής της Κηφισιάς, Νώντας Κουτρομάνος, δίνοντας προτεραιότητα στο 4-2-3-1.

Η αναμέτρηση:

Η ομάδα του ΟΦΗ κατάφερε να βρει την προηγούμενη στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας το σκορ 1-0 με το γκολ του Τοράλ στο 7′. Ωστόσο, η Κηφισιά απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε με γκολ του Αντερέγκεν στο 10′. Μετά από τρείς λεπτά, ο Τοράλ ξαναχτύπησε στο 25′ και άνοιξε ξανά το σκορ για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λουίς Φελίπε σημείωσε το τρίτο γκολ του ΟΦΗ στο 75′. Παρόλες αυτά, η Κηφισιά δεν παραδόθηκε και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.