Ο Λεβαδειακός προκρίθηκε με τη βοήθεια του Νίκα στο 119ο λεπτό και πήρε τη νίκη στην Ηλιούπολη!

Μια μεγάλη νίκη πήρε ο Λεβαδειακός στην Ηλιούπολη καθώς κατάφερε να προκριθεί στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Novibet! Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια νίκησε με 2-1 την Ηλιούπολη, με όλα τα γκολ να πέφτουν στην παράταση, και το νικητήριο γκολ να έρχεται στο 118ο λεπτό από τον Γιώργο Νίκα!

Μετά από μια άνοιξη κανονικού χρόνου χωρίς γκολ, ο νεαποκτηθείς Κουϊρουκίδης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα στο 92ο λεπτό. Η Ηλιούπολη αντέδρασε στην αρχή της δεύτερης παράτασης (110ο λεπτό) με τον Μάντιτς, αλλά ο Νίκας (που έχει δανειστεί στον Παναθηναϊκό αλλά θα παραμείνει δανεικός για μια σεζόν στην Λεβαδειακό) διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 118ο λεπτό με ένα πέναλτι.

Αυτή είναι μια πολύ σημαντική πρόκριση για την ομάδα των Βοιωτών, ειδικά λόγω της δυναμικής των αντιπάλων της. Ο Λεβαδειακός θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του αγώνα Αιολικός-Αναγέννηση Καρδίτσας.

Ταυτόχρονα, ο Αχαρναϊκός προκάλεσε μεγάλη έκπληξη αποκλείοντας την Παναχαϊκή στα πέναλτι (3-2) μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση.

Στα πέναλτι κρίθηκε και ο αγώνας Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 4-3 στη “ρωσική ρουλέτα” (1-1 στην παράταση).

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (13/9):

• Πανθρακικός-Εθνικός Διακοπή στο 44′ με το σκορ 0-1
  • Απόλλων Παραλιμνίου-Αλεξανδρούπολη 3-0 (8′, 36′ Παναγιωτόπουλος, 57′ Κατσαμάγκας)
  • Μακεδονικός-Αιγάλεω 0-4 (28′, 69′ Νταβιώτης, 73′ Ζυγερίδης, 90’+4′ Μαραθωνίτης)
  • Κοζάνη-Ηρακλής Αναβολή
  • Ηλιούπολη-Λεβαδειακός 1-2 (110′ Μάντιτς – 92′ Κουϊρουκίδης, 117′ πεν. Νίκας)
  • Αστέρας Σταυρού-Γιούχτας 1-3 (37′ Φράγκος – 9′ Πολυχρόνης, 60′ Ροβίθης, 66′ Κίσσας)
  • ΑΟ Χανιώτης-Τηλυκράτης 0-1
  • Παναργειακός-ΠΑΟ Βάρδας 3-4 στα πέναλτι (1-1 παράταση)
  • Ιωνικός-Athens Kallithea FC 0-3 (14′, 59′ Λουκίνας, 20′ Ματίγια)
  • Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή 3-2 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και πέναλτι)