Ο Λεβαδειακός επικράτησε εντυπωσιακά επί του Μακεδονικού στο 90+3′ με ολική ανατροπή!

Ο άκαμπτος Λεβαδειακός συνεχίζει αήττητο τρένο προς την άνοδο!

Οι Βοιωτοί επιβλήθηκαν με 2-1 του Μακεδονικού στην 22η αγωνιστική του Βορειου Ομίλου της Super League 2, σε ένα ματς στο οποίο αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να επιστρέψουν με μία εντυπωσιακή ανατροπή και δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.

Έτσι, η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, διατηρώντας τη διαφορά στους +9 βαθμούς από τη δεύτερη, Λάρισα, αν και με ένα ματς περισσότερο. Από την άλλη πλευρά, οι ηττημένοι έπεσαν στην τέταρτη θέση με 26 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά ανοίγοντας το σκορ στο 18’ με τον Σιμόνι, αλλά στη συνέχεια ο Λεβαδειακός κυριάρχησε απόλυτα. Στο 22’ πλησίασε σε ισοφάριση, ωστόσο το σουτ του Ντα Κόστα βρήκε το δοκάρι της αριστερής δοκού του Περντέου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48’ με την κεφαλιά του Τσιριγώτη, ενώ η ανατροπή ήρθε στο τέλος, με το εύστοχο πέναλτι του Γιαννιώτα στο 90+3′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Νίκη Βόλου ανακάμπτει από την ήττα από τον Ηρακλή, επικρατώντας 2-1 της Αιολικός στην έδρα της. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ανέβηκε στην 3η θέση με 28 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον 4ο Μακεδονικό, που διαθέτει 26 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35′ με τον Τζιώρα και δύο λεπτά αργότερα (37′) ο Κρητικός διπλασίασε το προβάδισμα σε 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 54′ σε 2-1 με τον Ενομό και στο 89′ ο Στίκας διαμόρφωσε τον τελικό σκορ σε 3-1.

Πολύτιμη νίκη για την είσοδο στα playoffs πέτυχε ο Ηρακλής, που επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο. Ο «Γηραιός» ανέβηκε στην πρώτη πεντάδα με 24 βαθμούς, αφήνοντας τους ηττημένους στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 59′ ο Γκέρμους, με τους Θεσσαλονικείς να διατηρούν το οφελος μέχρι το τέλος του αγώνα.