Ο Γουέστ αναδείχθηκε MVP της δεύτερης αγωνιστικής της Volley League ανδρών

Ο Ματ Γουέστ κέρδισε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη στη δεύτερη αγωνιστική της Volley League ανδρών. Ο 30χρονος πασαδόρος από την Αμερική, που αγωνίζεται με την Καλαμάτα ’80, ξεχώρισε στη νίκη της ομάδας του με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς στο πρώτο παιχνίδι στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού βόλεϊ. Ο Γουέστ παρουσίασε εξαιρετική απόδοση σε όλα τα σετ, καθοδηγώντας την ομάδα του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Αν και η υποδοχή της Καλαμάτας ήταν μόλις 21%, η αποτελεσματικότητα στην επίθεση ήταν 50%, ενώ το αντίπαλο μπλοκ κατάφερε μόλις 4 πόντους. Αυτό δείχνει πόσο ουσιαστικός ήταν ο ρόλος του Γουέστ στην επιτυχία της ομάδας του, καθώς κατάφερε να οδηγεί τους συμπαίκτες του στις κρίσιμες φάσεις.

Επιπλέον, ο Γουέστ σημείωσε έναν πόντο από επίθεση σε μία προσπάθεια και έκανε μόλις 1 λάθος σε 15 σερβίς, αποδεικνύοντας τη σταθερή του απόδοση. Η εμφάνισή του αναγνωρίστηκε με την απονομή του τίτλου του MVP, καθιστώντας τον πρώτο παίκτη της Καλαμάτας ’80 που λαμβάνει αυτήν τη διάκριση.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Γουέστ αναδεικνύεται MVP στο πρωτάθλημα και γίνεται ο πρώτος παίκτης της Καλαμάτας ’80 που λαμβάνει αυτήν την τιμητική διάκριση.

Η DREAM TEAM ΒΙΚΟΣ COLA ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ VOLLEY LEAGUE 2023-24

MVP ΒΙKOΣ COLA 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Mατ Γουέστ [Η.Π.Α.] (πασαδόρος) (Α.Ο.Καλαμάτα 80)

Διαγώνιος: Ρενάν Μπουιάτι [Βραζιλία] (Αθλος Ορεστιάδας)

Κεντρικοί: Αλέν Παγιένκ [Σλοβενία] (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Λούκας Βίκτορ Ρανγκέλ [Βραζιλία] (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Λίμπερο: Γρηγόρης Κοντοστάθης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Ακραίοι: Ράιαν Κοένεν [Η.Π.Α.] (Α.Ο.Καλαμάτα 80), Γίρι Κόβαρ [Ιταλία] (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Πασαδόρος: Mατ Γουέστ [Η.Π.Α.] (πασαδόρος) (Α.Ο.Καλαμάτα 80)