Ο Ατρόμητος εξίσωσε την εξαιρετική εμφάνιση της ΑΕΛ με ένα εντυπωσιακό γκολ του Γιουμπιτάνα… αναμένεται το ρεβάνς με τον Περιστέρι

Η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ της ΑΕΛ και του Ατρομήτου στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Betsson άφησε τον αγώνα ισόπαλο, με σκορ 1-1 στην «AEL FC Arena».

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των γηπεδούχων είχε εξαιρετική εμφάνιση και κατόρθωσε να σκοράρει στο 80′ με τον εισερχόμενο παίκτη, Ογκμπόε. Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην τελευταία φάση του αγώνα (90’+5′) με ένα εντυπωσιακό γκολ από τον Γιουμπιτάνα. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί τη δεύτερη βδομάδα του Ιανουαρίου.

Τεχνικές λεπτομέρειες:

Ο Παύλος Δερμιτζάκης επέλεξε την ΑΕΛ να παραταχθεί σε σύστημα 4-2-3-1, με τον Σουλούκο στα δίχτυα. Η άμυνα αποτελούνταν από τους Καλουτσικίδη, Στάμου, Ηλιάδη και Μαϊδανό. Στο κέντρο του γηπέδου οι Πλέγας και Θωμαΐδης, με τον Κώστα Παπαγεωργίου μπροστά τους. Στα ακραία άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής οι Μπρου και Κοσονού, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρισκόταν ο Πεδρόσο.

Από την άλλη πλευρά, Σάσα Ίλιτς, παράτησε το 4-3-3 για τον Ατρόμητο. Οι κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μαρκετζιάνι, με Κιβρακίδη, Πομόης, Ασεβέδο και Άθανασίου στην άμυνα. Στο κέντρο είχαμε τον Έρλινγκμαρ, με τους Κούεν και Γιουμπιτάνα μπροστά του. Μπροστά βρισκόταν ο Βαλένσια, ενώ στα ακραία άκρα είχαμε τους Ντιρκς και Τζοβάρα. Να σημειωθεί ότι ο Πομόνης αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο 4′ με ένα καλό φάουλ από τον Κώστα Παπαγεωργίου. Στη συνέχεια, οι “κυανόλευκοι” ανέλαβαν την πρωτοβουλία της επίθεσης και είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 15′ με τον Γιουμπιτάνα και τον Βαλένσια. Από εκεί και πέρα, και οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά τα γκολ δεν έπεσαν παρά τις προσπάθειές τους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με δυο μεγάλες ευκαιρίες για την ΑΕΛ. Στο 38′, ο Πλέγας είχε μια κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 45’+1′, ο Καλουτσικίδης είχε ένα διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Μαρκετζιάνι. Να σημειωθεί ότι ο Πομόνης τραυματίστηκε σε αυτήν τη φάση και έγινε αλλαγή στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ιμερέκοφ αντικατέστησε τον Πομόνη και πήγε στο κέντρο της άμυνας.

Η ΑΕΛ ήταν απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο και είχε μερικές ευκαιρίες, αλλά το γκολ έπεσε στο 80′, όταν ο Ογκμπόε εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Μαρκέτζιανι και σκόραρε με πλασέ. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη εξαργύρωσε την προσπάθειά της στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στις τελευταίες στιγμές του αγώνα με τον Γιουμπιτάνα να σκοράρει με ένα εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση.

Ο αγώνας παρακολουθήθηκε live μέσω σύνδεσης.

Σύνθεση ομάδων:

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάης): Σουλούκος – Καλουτσικίδης (Α. Παπαγεωργίου), Στάμου, Ηλιάδης, Μαϊδανός (Παπαδόπουλος), Πλέγας, Θωμαΐδης (72′ Αντράντα), Μπρου, Κ. Παπαγεωργίου (71′ Ογκμπόε), Κοσονού, Πεδρόσο (66′ Νίνο).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Αθανασίου, Πομόνης (46′ Πομόνης), Έρλινγκμαρ, Κούεν (66′ Καμαρά), Γιουμπιτάνα, Ντιρκς (66′ Ρομπάιγ), Βαλένσια, Τζοβάρας.

Διαιτητής: Τσιάρας

Βοηθοί: Κούλα, Χριστάκογλου

4ος διαιτητής: Καλατζής