Ο ΑΠΟΕΛ κατακτά την κορυφή, η Ομόνοια συνεχίζει να συγκεντρώνει βαθμούς

Το θετικό σερί της ΑΠΟΕΛ συνεχίζεται, καθώς σήμερα επικράτησε με δυσκολία, αλλά αποτελεσματικά με 1-0 εκτός έδρας επί του Οθέλλου Αθηαίνου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Εντονγκαλά στο 52ο λεπτό, κάνοντας έτσι τρεις σερί νίκες και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς (4-2-1)!

Παράλληλα, Πάφος και ΑΕΚ Λάρνακας έμειναν στην ισοπαλία 0-0 στο “Στέλιος Κυριακίδης”, σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες, αλλά χωρίς γκολ. Αυτό το αποτέλεσμα στέρησε από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να βρίσκονται στην πρώτη θέση μόνοι τους, καθώς τώρα έχουν ως συγκάτοικους τον ΑΠΟΕΛ και την Ανόρθωση.

Ωστόσο, το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της ημέρας ήταν εκείνο στο ΓΣΠ, όπου η Ομόνοια έμεινε σε ένα χορταστικό 3-3 με την ΑΕΖ Ζακακίου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κάστρο (9′), ενώ οι “πράσινοι” απάντησαν με τους Κακουλή (18′) και Σεμέδο (49′) για το 2-1. Οι Σλόγκαρ και Σάντος έφεραν εκ νέου την ισοπαλία στο ματς, με τον Αλίουμ στο 88ο λεπτό να τελειώνει τον αγώνα με το τελικό σκορ, αποτρέποντας έτσι την πρώτη ήττα της Ομόνοιας για φέτος, αλλά παραμένοντας για 4η φορά στην ισοπαλία.