Νέα ήττα για τη Νιούκαστλ στην Βεστφαλία

Δεν ήταν έκπληξη για τη Νιούκαστλ να χάσει αυτό το παιχνίδι. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν αιμοσταγές μετά την πολύ σκληρή αναμέτρηση με την Μπάγερν και επρόκειτο να εκτονωθεί κάπου. Και αμέσως μόλις βγήκε στον αγωνιστικό χώρο, έπιασε από τον λαιμό την αγγλική ομάδα. Οι Νεοκασσινέζοι έβλεπαν τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε κάθε τομέα και αναμενόμενα, παρά τις προσπάθειες του Νικ Πόουπ να αποτρέψει τους κινδύνους που είχε αντιμετωπίσει η εστία του, το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Και έγινε στο 26ο λεπτό όταν ο Φόλκρουγκ σκόραρε από την πάσα του Σάμπιτζερ για το 1-0.

Η Νιούκαστλ πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο για να βγει από την αμυντική της στάση και να επιτεθεί με πειθαρχία και οργάνωση, αντί να απλοποιεί απλά τη μπάλα στην περιοχή των αντιπάλων. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάου έκανε τις αλλαγές για να προσφέρει επιθετική δυναμική, εισάγοντας τους Γκόρντον και Αλμιρόν, και η ομάδα άρχισε να δείχνει περισσότερη αυτοπεποίθηση και περισσότερο όρεξη να επιτεθεί. Στο 56ο λεπτό, ο Ζοέλιντον δεν βρήκε καλά τον στόχο με μια κεφαλιά από μια σέντρα του Λιβραμέντο, και με την αλλαγή της φιλοσοφίας της Νιούκαστλ, το παιχνίδι άνοιξε ευρύτερα και έγινε πιο ενδιαφέρον.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλά στο δεύτερο μέρος, με τον Λιβραμέντο να είναι πολύ δραστήριος στη δεξιά πτέρυγα. Η Ντόρτμουντ επέλεγε να επικεντρώνεται στις αντεπιθέσεις. Και σε μια τέτοια αντεπίθεση, στο 79ο λεπτό, οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ και ο Μπραντ σκόραρε για το 2-0 τελικό αποτέλεσμα.