Κρίσιμος αδιέξοδος για την Φέγενορντ, απροσδόκητος στοχασμός για τον Άγιαξ

Στο παιχνίδι κόντρα στην τελευταία Φόλενταμ, η Φέγενορντ απογοήτευσε χάνοντας τις πιθανότητες τίτλου στην Eredivisie. Σε μια αγωνιστική όπου δεν κατάφερε να σκοράρει, παρά τις 23 τελικές και το 77% κατοχής, το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Έτσι, βρέθηκε στην -9η θέση από την PSV Αϊντχόφεν, που πλησιάζει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Άγιαξ επίσης υπέστη απροσδόκητο χτύπημα, με 1-1 εναντίον της Γκόου Αχέντ Ιγκλς, χάνοντας την ευκαιρία για μείωση της διαφοράς στην τέταρτη θέση. Προηγήθηκε στο 24’, χάνοντας όμως πολλές ευκαιρίες και δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Βάαλβαϊκ δεν κατάφερε να κερδίσει την Άλμερε Σίτι, παίρνοντας ένα ακόμα μηδέν. Χάνει έτσι την ευκαιρία να απομακρυνθεί από την υψηλά επικίνδυνη ζώνη.