Ήττα για Εθνική βόλεϊ γυναικών από Ουκρανία

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με σκορ 2-3 από την Ουκρανία στον πρώτο αγώνα προετοιμασίας, λίγο πριν την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο «Μέλινα Μερκούρη» και η Εθνική ξεκίνησε το ματς με τις Νικολογιάννη, Στράντζαλη, Καλαντάτζε, Τοντάι, Κωνσταντινίδου, Ανθούλη και τη λίμπερο Αρτακιανού. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 18:00 στο Ρέντη.

Τα σετ: 23-25, 19-25, 25-13, 25-14, 11-15 σε 104 λεπτά. Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη των αντιπάλων, ενώ η Ουκρανία σημείωσε 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη των αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 20, Τοντάι 2, Νικολογιάννη 17, Καλαντάτζε 6, Κωνσταντινίδου 8, Στράντζαλη 15, Αρτακιανού (λ), Κακουράτου (λ), Σπανού 2, Λαμπρούση 3, Τερζόγλου 3, Ξανθοπούλου 1, Τσιτσιγιάννη 5.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ιβάν Πέτκοφ): Μίλενκο 11, Ντόρμσαν 9, Σαρχορόσκα 2, Μαγιέβσκα 7, Ντίμαρ 3, Κραϊντούμπα 14, Νιέμτσεβα (λ), Μελιούσκινα 7, Όλινιουκ, Ντάντασκ 12, Κόντολα 5.