Ισοπαλία στο μεγάλο ολλανδικό ντέρμπι στο Άμστερνταμ!

Το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στην Άγιαξ έληξε ισόπαλο με την Αϊντχόφεν να κρατάει τον βαθμό της ισοπαλίας! Αυτή η αποτελεσματικότητα κράτησε την Αϊντχόφεν σε ασφαλή θέση στην κορυφή του πρωταθλήματος Eredivisie.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με ισορροπημένο παιχνίδι και το προβάδισμα πήρε ο Άγιαξ στο 19ο λεπτό με τον Μπέρχαουζ. Ωστόσο, η Αϊντχόφεν ανταποκρίθηκε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Ντε Γιονγκ στο 34′.

Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι προσπάθειές τους έμειναν ανεπιτυχείς και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Αϊντχόφεν παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Eredivisie.

Επιπλέον, η 3η της βαθμολογίας, Τβέντε, επικράτησε με 3-0 επί της Βάαλβαϊκ, ενώ ο Σιτάρντ και ο Χέρενφεϊν έμειναν στο 3-3 με τον Δημήτρη Σιόβα να αγωνίζεται για ολόκληρο το ματς για την Φορτούνα.