Ισοπαλία για Λεβαδειακό και ΑΕΛ στο ντέρμπι του Α’ ομίλου της Super League 2!

Το ντέρμπι κορυφής της Super League 2 ανάμεσα στον Λεβαδειακό και στην ΑΕΛ, δεν είχε νικητή!

Οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο «Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς» για την 11η αγωνιστική. Ο Λεβαδειακός διατηρεί τη διαφορά των 5 βαθμών από την κορυφή, χωρίς να την αυξάνει.

Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ με πέναλτι στο 9ο λεπτό, που εκτέλεσε με επιτυχία ο Γιώργος Νίκας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν στατικό, αλλά τα πράγματα άλλαξαν με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Και οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με την ΑΕΛ να φτάνει πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό, αλλά το σουτ του Πεντρόσο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να ισοφαρίσει με όμορφο γκολ του Λούκα Αντράντα στο 67′.

Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν:

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Ρομό, Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας, Λιάγκας, Κουάδρα, Τσελεπίδης

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου, Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός, Κοσσονού, Αντράντα, Οτόρμιν, Μαυριάς, Πεντρόσο

Το επόμενο ματς των ομάδων είναι:

Ηρακλής-Κοζάνη, ΑΕΚ Β’-Αιολικός, ΠΑΟΚ Β-Λεβαδειακός, Καμπανιακός-Μακεδονικός, ΑΕΛ-Νίκη Βόλου, Απόλλων Πόντου-Αναγέννηση Καρδίτσας για την επόμενη (12η) αγωνιστική μετά το ρεπό τους.

Αναφορικά με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της Super League 2, αναφέρονται:

Α’ όμιλος:

Ηρακλής-ΑΕΚ Β 1-0 (17′ Εμπό), Αιολικός-Καμπανιακός 4-2 (9′, 69′ Ενομό, 18′ Μανούσος, 67′ Γιοκέ – 42′ Γιοκούδης, 86′ Μανιός), Μακεδονικός-Απόλλων Πόντου 3-1 (1′ Τσιλιγγίρης, 66′ πεν. Τσουκάνης, 90+3′ Μπιανκόνι – 59′ Αμπουντού), Αναγέννηση Καρδίτσας-Νίκη Βόλου 2-0 (73′ Σταμόπουλος, 76′ Βερνάρδος)

Β’ όμιλος:

Athens Kallithea FC-Τηλυκράτης 3-0 (40′,85′ Κυνηγόπουλος, 45΄Λουκίνας), Ιωνικός-Παναθηναϊκός Β 2-0 (48′ Ντε Βινσέντι, 53′ Κάνκολα), Χανιά-Αιγάλεω 2-0 (60′ Μάναλης, 86′ Τσέλιος), Παναχαϊκή-Διαγόρας 1-1 (66′ πεν. Αποστολόπουλος – 90+8′ Μανιάς), Ηλιούπολη-Γιούχτας Αρχανών 0-0, Ολυμπιακός Β-Καλαμάτα 0-0