Η Σίτι του Πεπ κατευθύνεται προς το ρεκόρ αιώνιας αήττητης εντός έδρας σειράς ενώ ταυτόχρονα ανακουφίζεται με τον πρώτο αγώνα με τη Ρεάλ.

Η Σίτι αναχώρησε από το «Μπερναμπέου» με ένα ισόπαλο 3-3 στον πρώτο προημιτελικό αγώνα τους κόντρα στη Ρεάλ στον Τσάμπιονς Λιγκ.

Παρά το ότι υπέστησαν ανατροπή στο σκορ μέσα σε λίγα λεπτά του πρώτου μέρους, κατάφεραν να αντιστρέψουν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, το εντυπωσιακό γκολ του Βαλβέρδε καθόρισε το τελικό 3-3.

Το Σάββατο, η Σίτι επικράτησε εύκολα της Λούτον με 5-1, προκρινόμενη στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η σημαντική ρεβάνς με τη Ρεάλ αποτελεί τον επόμενο σταθμό, με τη Σίτι να είναι μόλις ένα βήμα μακριά από το να ισοφαρίσει ένα ρεκόρ που κρατάει εδώ και περισσότερα από 100 χρόνια.

Τελευταία φορά που η Μάντσεστερ Σίτι είχε 42 συνεχόμενους αγώνες εντός έδρας χωρίς ήττα, ήταν το 1921. Σήμερα, το 2024, βρίσκεται στους 41 αγώνες στο Etihad χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Η πιθανή πρόκριση στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ θα σηματοδοτήσει την κατάκτηση αυτού του ρεκόρ και την πρόκριση σε νέα επίπεδα εξαιρετικής επίδοσης.