Η Σέλτικ Περνάει Στον Τελικό Με Αμπερντίν Μετά Από Πέναλτι!

Η Σέλτικ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας, αν και όχι χωρίς αγωνία, μετά από έναν δύσκολο αγώνα εναντίον της Αμπερντίν. Οι δύο ομάδες έπρεπε να καταφύγουν στην διαδικασία των πέναλτι, με τη Σέλτικ να επικρατεί 6-5, εξασφαλίζοντας έτσι τη θέση της στον μεγάλο τελικό.

Μετά από ένα ματς γεμάτο συναισθήματα, η Αμπερντίν προηγήθηκε στο σκορ, αλλά η Σέλτικ ανέτρεψε την κατάσταση με τα γκολ των Κουν και Φόρεστ. Μια αντίδραση της Αμπερντίν στο τελευταίο λεπτό έστειλε το ματς στην παράταση, όπου η Σέλτικ κατάφερε να προηγηθεί, αλλά η Αμπερντίν απάντησε πάλι, οδηγώντας τον αγώνα στα πέναλτι.

Μετά από μια επική μάχη στα πέναλτι, η Σέλτικ κατάφερε να επικρατήσει με 6-5 και να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας, για έκτη φορά στα οκτώ τελευταία χρόνια. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ρέιντζερς-Χαρτς.