Η Πόρτο κερδίζει την Άρσεναλ στην τελευταία στιγμή και παίρνει προβάδισμα για πρόκριση στο Champions League!

Η Πόρτο έκανε την έκπληξη! Με τον Γκαλένο να σκοράρει στο 90+4’, οι “Δράκοι” νίκησαν την Άρσεναλ με 1-0 και έδειξαν ότι δεν πρέπει να υποτιμούνται. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν σχεδόν ανίκητοι τακτικά, ενώ η Άρσεναλ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της. Αυτή η νίκη δίνει σημαντικό προβάδισμα στην Πόρτο ενόψει του επαναληπτικού στο «Emirates Stadium» στις 12 Μαρτίου.

Η Άρσεναλ προσπάθησε να ελέγξει τη μπάλα από την αρχή, ενώ η Πόρτο έπαιζε με πιο συντηρητικό τρόπο. Παρόλα αυτά, η Πόρτο ήταν αυτή που είχε τις πιο κοντινές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Η Άρσεναλ άφησε την πρωτοβουλία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία. Το γκολ του Γκαλένο στο 90+4’ αποτέλεσε την αιφνίδια και μεγάλη ανατροπή του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων ήταν:

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Γουέντελ (90’ Εουστάκιο), Οτάβιο, Πέπε, Ζοάο Μάριο, Γκονζάλεθ (80’ Χάιμε), Βαρέλα, Κονσεϊσάο (85’ Μπόρζες), Πέπε, Γκαλένο, Εβανίλσον (85’ Μαρτίνεθ).

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Έντεγκααρντ, Ράις, Τροσάρ (74’ Ζορζίνιο), Σάκα, Μαρτινέλι, Χάβερτς.