Η Νιούκαστλ σπάει ρεκόρ στην Premier League με 8-0 νίκη επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ!

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε κριτική για την εξέλιξη του αγώνα της Νιούκαστλ με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αφού η ομάδα κατάφερε να κερδίσει με 8-0, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί στην ιστορία της στην Premier League.

Οι “Καρακάξες” έκαναν μια εκπληκτική εμφάνιση και πέτυχαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους να σκοράρουν 6+ γκολ σε ένα ματς εκτός έδρας στην Premier League. Το 8-0 επί της Σέφιλντ Γουένσντεϊ τη σεζόν 1999-00 έμεινε ιστορικό ρεκόρ τους.

Άξιο αποθέματος προκάλεσης είναι επίσης το γεγονός ότι οι οκτώ σκόρερ της Νιούκαστλ ήταν διαφορετικοί. Ο Λόνγκσταφ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, ο Μπερν έκανε το 2-0 10 λεπτά αργότερα και ο Μπότμαν ακολούθησε με ένα γκολ μετά από τέσσερα λεπτά.

Η Νιούκαστλ δεν σταμάτησε εκεί και οι Γουίλσον, Γκόρντον και Αλμιρόν έφτασαν το σκορ στο 6-0 στο 68ο λεπτό. Τα τελευταία γκολ πέτυχαν οι Γκιμαράες και Ίσακ. Ο τελευταίος αποτέλεσε και τη σφραγίδα σε μία από τις χειρότερες εκκίνησεις της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στον 21ο αιώνα, θυμίζοντας την περίοδο της ομάδας τη δεκαετία του ’70.