Η μυθική ανατροπή της Τότεναμ στο Άμστερνταμ με το επικό σόου του Μόουρα

Σαν σήμερα πριν από πέντε χρόνια, παρακολουθήσαμε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Champions League.

Οι παίκτες της Τότεναμ ανέτρεψαν τον Άγιαξ στον αγώνα, κερδίζοντας με σκορ 3-2 στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων μετά από ανατροπή από το 2-0 των Ολλανδών. Με αυτή τη νίκη, προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Άγιαξ είχε κερδίσει 1-0 στο Λονδίνο και ήταν μπροστά με δύο γκολ στο πρώτο μέρος του αγώνα, φανερώνοντας μια ιστορική πρόκριση στον τελικό.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Λούκας Μόουρα, που με δύο γρήγορα γκολ (55′, 59′) και ένα γκολ στο 90+6′, ολοκλήρωσε το επικό θαύμα της ομάδας “Spurs”!

Ωστόσο, στον τελικό, η Τότεναμ ηττήθηκε από τη Λίβερπουλ, με τον Μόουρα να μην είναι στην ενδεκάδα.