Η Μαρσέιγ συνέτριψε τη Μονπελιέ και πλησιάζει στην κορυφή της Ευρώπης με αντίδραση από τον ηγέτη της Ομπαμεγιάνγκ!

Η Μαρσέιγ ανατρέπει τα δύσκολα αποτελέσματα των προηγούμενων μηνών και επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από έξι σερί αγώνες χωρίς νίκη. Με μια εντυπωσιακή νίκη 4-1 επί της Μονπελιέ, η ομάδα του Ζαν Λούις Γκασέτ βρίσκεται τώρα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη στην Ligue 1.

Αν και η Μονπελιέ προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Μούσα Ταμάρι, η Μαρσέιγ δεν τα παράτησε. Με τον Εντιαγέ να ισοφαρίζει στο 31ο λεπτό και τον Ομπαμεγιάνγκ να δίνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο, η ομάδα δεν σταμάτησε εκεί. Ο Ομπαμεγιάνγκ ξαναχτύπησε με ένα δεύτερο γκολ στο 62’, ακολουθούμενο από αυτογκόλ του Σακό στο 82’. Με αυτή τη νίκη, η Μαρσέιγ επέστρεψε στις νίκες στη Ligue 1 μετά από πάνω από δύο μήνες.

Μετά την 23η αγωνιστική, άλλα αποτελέσματα περιλάμβαναν τη νίκη της Λιόν επί της Μετς, τη νίκη της Ναντ επί της Λοριάν και τη νίκη της Μαρσέιγ επί της Μονπελιέ.