Η Μάντσεστερ Σίτι κυριάρχησε στο παιχνίδι της και κατέκτησε τη νίκη! (βίντεο)

Από το 43ο δευτερόλεπτο του αγώνα με την ομάδα των Μαρσέλο, Μέλο και Φάμπιο, η Σίτι προηγήθηκε και κατέληξε στη θέση του πρωτοπόρου προς την ιστορική κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Με μακρινό σουτ του Άκε που κόντραρε στο δοκάρι και το στήθος του Χούλιαν Άλβαρες, η Σίτι άνοιξε το σκορ με 1-0. Στο 27ο λεπτό, από γύρισμα του Φόντεν, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με αυτογκόλ του Μότα, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας.

Η Σίτι διατήρησε τον έλεγχο, επιδίωξε επιθετικές κινήσεις, ενώ η αντίπαλή της, η Φλουμινένσε, ακολούθησε την ίδια προσέγγιση, ώθησαν τον αγώνα προς ένα ανοικτό παιχνίδι, ώστε να ικανοποιήσουν τους οπαδούς στη Σαουδική Αραβία. Οι ποδοσφαιριστές Φόντεν, Μπερνάρντο, Γκρίλις έδειξαν τις ικανότητές τους στο γήπεδο, προσπαθώντας να σημειώσουν γκολ που θα έκλειναν το ματς άμεσα, εξαλείφοντας τον κίνδυνο ενός… σοκ, όπως συνέβη πρόσφατα με την Πάλας. Τελικά, ο Φόντεν σημείωσε το τρίτο γκολ στο 72ο λεπτό του αγώνα, με τη βοήθεια του Κόβασιτς και του Άλβαρες, ο οποίος βρήκε τον Άγγλο συμπαίκτη του.

Παρά τη χαρά του Πεπ, η αποχώρηση του Ρόδρι λόγω ενοχλήσεων στο 74ο λεπτό του αγώνα μετρίασε τα συναισθήματά του. Η απουσία του μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες για την ομάδα, δεδομένου ότι χωρίς αυτόν φέτος, η Σίτι έχει υποστεί μόνο ήττες! Το τελικό σκορ 4-0 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό από τον Άλβαρες, που σημείωσε το δεύτερο γκολ, ενώ ο Γκουαρδιόλα έκανε ιστορία, γίνοντας ο μοναδικός προπονητής με 4 κατακτήσεις σε αυτόν τον θεσμό!