Η Λιλ Λύγισε την Μονακό και Εξασφάλισε την 4η Θέση στον Πίνακα της Ligue 1

Η ομάδα της Λιλ πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στην Μονακό, επικρατώντας με 2-0 στο γήπεδο “Πιερ Μορουά” για την 10η αγωνιστική της Ligue 1.

Με αυτή τη νίκη, η Λιλ ανέβηκε στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς, ενώ η Μονακό παρέμεινε στην πρώτη τριάδα με 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην αρχή του αγώνα και κατάφεραν να μεταφράσουν την κυριαρχία τους σε γκολ. Ο Ιβάν Καβαλέιρο άνοιξε το σκορ στο 32′ λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα, στο 42′, ο Μπαφοντέ Ντιακιτέ σημείωσε το 2-0, που παρέμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα.

Στα άλλα αποτελέσματα, η Μονπελιέ νίκησε εύκολα την Τουλούζ με 3-0, ενώ η έντονη ανταγωνιστικότητα μεταξύ Μετς και Χάβρη οδήγησε σε ένα ισοπαλία 0-0. Την προηγούμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί σε έναν ισορροπημένο αγώνα χωρίς γκολ.

Μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής, ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος Ligue 1.