Η Λεβερκούζεν πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας μετά την ανατροπή επί της Στουτγκάρδης (3-2)

Η φετινή σεζόν δεν σταματάει να εκπλήσσει με τις επιδόσεις της ομάδας της Λεβερκούζεν. Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ για 65 λεπτά έναντι της Στουτγκάρδη, κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, με ένα γκολ στο 90ο λεπτό. Έτσι, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο συνεχίζει την αήττητη πορεία της σε όλες τις διοργανώσεις φέτος, καθώς δεν έχει χάσει σε κανένα από τα 32 ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής.

Καμπράλ: «Ευχαριστώ πολύ τον Ολυμπιακό για την ευκαιρία που μου δίνει» (vid)

Η Στουτγκάρδη άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με την κεφαλιά του Άντον, αιφνιδιάζοντας τη Λεβερκούζεν, και κράτησε το προβάδισμα για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Στο 50′, η ομάδα των γηπεδούχων ισοφάρισε με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Άντριτς, ωστόσο, μετά από 8 λεπτά, οι Σουηβοί πήραν ξανά το προβάδισμα με γκολ του Μιλό.

Ωστόσο, οι Ασπιρίνες δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα, κερδίζοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Αρχικά, η ομάδα του Αλόνσο ισοφάρισε σε 2-2 στο 66′, με τον Αντλί να σκοράρει μετά από ασίστ του Βιρτζ. Τελικά, η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 90′ με την κεφαλιά του Τα.