Η Γιουνάιτεντ πάλεψε, αλλά το Μάντσεστερ «βάφτηκε» γαλάζιο από τον Φόντεν! (βίντεο)

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Ήταν ένα ντέρμπι, γιατί τα ντέρμπι είναι πάντα ένα ξεχωριστό γεγονός, ανεξαρτήτως της φόρμας των ομάδων. Ακόμη και αν η Μάντσεστερ Σίτι είναι η κυρίαρχη της περασμένης σεζόν και η Γιουνάιτεντ αντιμετωπίζει προβλήματα, η αβεβαιότητα είναι πάντα παρούσα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μας το απέδειξαν στο γήπεδο «Έτιχαντ», παρατάχθηκαν αποφασισμένοι και προηγήθηκαν με ένα εξαιρετικό γκολ του Ράσφορντ, μετά από μια φανταστική συνεργασία. Αν και η Σίτι πίεζε, ο Ονάνα απέκρουσε τις επιθέσεις, αλλά ο Φόντεν διέλυσε την άμυνα στο 55ο λεπτό με ένα εκπληκτικό γκολ.

Η απάντηση της Σίτι ήρθε στο 81ο λεπτό, ξανά με τον Φόντεν να πετυχαίνει ακόμη ένα γκολ. Έτσι, το ματς κατέληξε στο τελικό 2-1 υπέρ της Σίτι, με τον Χάαλαντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις. Έτσι, το Μάντσεστερ «βαφτήκηκε» γαλάζιο, υπό τη σκυτάλη του Φόντεν.