Η Μπράιτον επικράτησε της Τότεναμ με εντυπωσιακό τρόπο, κερδίζοντας πολλά βλέμματα στην Πρέμιερ Λιγκ (βίντεο)

Η μπράιτον κατάφερε να σημειώσει δυο γκολ στο πρώτο μέρος και να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, αφήνοντας την Τότεναμ σε απόλυτη αδυναμία. Παρά τις αρχικές προσπάθειες των Λονδρέζων να ελέγξουν το παιχνίδι, η ομάδα του Ποστέκογλου κατάφερε να κυριαρχήσει.

Στο 11ο λεπτό, ο Χίνσελγουντ άνοιξε το σκορ με ένα εντυπωσιακό σουτ, ενώ στο 23′ ο Ζοάο Πέδρο με ένα πέναλτι από τον Γουέλμπεκ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Ντε Τζέρμπι. Η απόπειρα των παικτών της Τότεναμ να απαντήσουν, απέτυχε καθώς η ομάδα της Μπράιτον είχε την ανώτερη στιγμή.

Στο δεύτερο μέρος, η Τότεναμ δημιούργησε ευκαιρίες αλλά αντιμετώπισε δυσκολίες στο να μετατρέψει αυτές σε γκολ. Μετά από λίγο, ο Ριτσάρλισον σημείωσε γκολ, αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Έπειτα, ο Βραζιλιάνος επιθετικός σκόραρε ξανά, μετατρέποντας το ματς σε εφιάλτη για την Τότεναμ. Στο 64ο λεπτό, ο Εστουπινιάν με ένα εξαιρετικό σουτ, έκανε το 3-0 υπέρ της Μπράιτον. Στο 76′, ο Ζοάο Πέδρο με δεύτερο πέναλτι έκανε το 4-0, κλείνοντας την ανατρεπτική βραδιά.

Ακόμα και μετά την ανατροπή, η Τότεναμ μείωσε στο 75′, άλλαξε το σκορ στο 85′, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Έτσι, η Μπράιτον κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφήνοντας την Τότεναμ με ένα πικρό αποτέλεσμα.