Η Μπράγκα νίκησε και παραμένει σε προβάδισμα

Η Μπράγκα πήρε προσωρινή πρωτιά στην τρίτη θέση, καθώς επικράτησε με 2-1 της Βιζέλα στην 30η αγωνιστική της πορτογαλικής λίγκας. Με μια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Μπράγκα βρέθηκαν με +3 πόντους από την τέταρτη θέση, που αυτή τη στιγμή κατέχεται από τη Πόρτο.

Στον αγώνα, η Βιζέλα προηγήθηκε με γκολ του Εσέντε στο 5ο λεπτό, αλλά η Μπράγκα αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε με τον Ζαλαζάρ στο 53′. Το δεύτερο γκολ της Μπράγκα ήρθε στο 85′ από τον ίδιο παίκτη, διασφαλίζοντας τη νίκη και τους τρεις πόντους.

Σε άλλο παιχνίδι, η Ζιλ Βισέντε κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0 επί της Μορεϊρένσε, ενώ η Μποαβίστα και η Εστρέλα Αμαδόρα έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στον αγώνα τους.

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής περιλαμβάνει ακόμη αρκετά ενδιαφέροντα παιχνίδια, όπως η αναμέτρηση της Πόρτο με την Κάσα Πία, καθώς και την αναμέτρηση της Μπενφίκα με τη Μπράγκα.