Η Μπόρνμουθ δεν φοβήθηκε ποτέ, αλλά η Σίτι βρήκε τη στιγμή της και είναι 2η! (βίντεο)

Πριν το ξεκίνημα του παιχνιδιού μεταξύ της Μπόρνμουθ και της Μάντσεστερ Σίτι στην 26η αγωνιστική, οι προοπτικές φαινόταν διττές. Ή οι “πολίτες” θα κυριαρχούσαν εύκολα όπως η Λίβερπουλ στο “Βιταλιτι”, είτε οι “κεράσια” του Ιραόλα θα δείχναν αδιατάρακτα απέναντι στην ομάδα του Πεπ.

Τελικά, κυριάρχησε σαφώς η δεύτερη πρόβλεψη, με τη Μάντσεστερ Σίτι να κερδίζει με 1-0 αλλά με αγώνα. Η Μπόρνμουθ παρουσίασε εξαιρετική εμφάνιση και αν κάποια ομάδα έπρεπε να σκοράρει στο δεύτερο μέρος, τότε αυτή ήταν σίγουρα αυτή.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 9ο λεπτό, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να αστοχεί από πολύ κοντινή θέση. Σε εξέλιξη της φάσης ο Κέρκες εξέτρεψε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Έντερσον απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ακολούθησε το γκολ του Φιλ Φόντεν στο 24ο λεπτό, με τον Χάαλαντ να συμμετέχει καθοριστικά. Μετά από το σουτ του, η απόκρουση ήταν ανέτοιμη και ο Άγγλος εξτρέμ άνοιξε το σκορ στο 1-0.

Από εκεί και πέρα, η Μπόρνμουθ κυριαρχούσε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ταβερνιέρ απείλησε δύο φορές, με τον Ντίας να απομακρύνει στη γραμμή στο 55ο λεπτό.

Στο 70’ η Μπόρνμουθ είχε την καλύτερη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Σολάνκε μετά από κόρνερ να αποκρούει με δυσκολία ο Έντερσον, κρατώντας το μηδέν στο σκορ. Η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε το ματς παρά την αντίσταση, πήρε τη σημαντική νίκη στη μάχη για τον τίτλο και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πίσω από τη Λίβερπουλ, με πλεονέκτημα +4 από την Άρσεναλ, περιμένοντας το παιχνίδι των “κανονιέρηδων”!