Η Μπαρτσελόνα στον επόμενο γύρο με ανατροπή!

Η ομάδα του Τσάβι κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι ενάντια στην Πόρτο, κερδίζοντας τελικά με σκορ 2-1 και παίρνοντας την πρόκριση για την φάση των «16» του Champions League. Από την πλευρά της Πόρτο, η ομάδα πρέπει τώρα να επιτύχει δύο αποτελέσματα στο τελευταίο παιχνίδι για να προκριθεί. Πιο συγκεκριμένα, πρέπει είτε να νικήσει είτε να παίξει ισοπαλία με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, με τους Ουκρανούς να χρειάζονται νίκη για να προκριθούν.

Το παιχνίδι:

Η Πόρτο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο ματς και να καθιερώσει τον έλεγχο. Στο 30′, ο Πεπέ άνοιξε το σκορ για την Πόρτο. Ωστόσο, η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήρθε γρήγορα. Μόλις δύο λεπτά μετά, ο Κανσέλο ισοφάρισε με ένα εντυπωσιακό σουτ, φέρνοντας το ματς στα ίσα και οδηγώντας τις ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (1-1). Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 57′ ο Φέλιξ πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Τσάβι.

Μέχρι το φινάλε, η Πόρτο προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά η Μπαρτσελόνα κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να προκριθεί στην επόμενη φάση του τουρνουά.