Η Μπαρτσελόνα Νίκησε τη Σοσιεδάδ με 2-0 και Προσπέρασε την Τζιρόνα

Αν και δεν είχε εντυπωσιακή εμφάνιση, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κερδίσει 2-0 τη Σοσιεδάδ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 35η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν, προσπερνώντας έτσι στη βαθμολογία την Τζιρόνα. Η νίκη αυτή την έφερε στη δεύτερη θέση με 76 βαθμούς, ξεπερνώντας την Τζιρόνα που πλέον βρίσκεται τρίτη.

Το γκολ που κρίνει το ματς πέτυχε ο Γιαμάλ στο 40ο λεπτό, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραφίνια εκτέλεσε επιτυχημένα ένα πέναλτι. Παρά τη μαχητική εμφάνιση της Σοσιεδάδ, η Μπαρτσελόνα πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

• Παρασκευή 10/5
    • Αλαβές – Τζιρόνα 2-2 (Γουριδί 12′, 90’+9′ – Γκαρσία 4′, Ερέρα 44′)
  • Σάββατο 11/5
    • Μαγιόρκα – Λας Πάλμας 1-0 (Γκονθάλεθ 29′)
    • Βιγιαρεάλ – Σεβίλλη 3-2 (Σέρλοθ 30′, 90+7′, Μοσκέρα 84′ – Πέν. 26′, Εν-Νεσίρι 44′)
    • Γρανάδα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (Γκαρθία 38′, Γκιουλέρ 45+2′, 49′, 58′)
    • Μπιλμπάο – Οσασούνα 2-2 (Ι. Γουίλιαμς 58′, Βιγιαλίμπρε 90+7′ – Γκαρσία 40′, 48′)
  • Κυριακή 12/5
    • Κάντιθ – Χετάφε 1-0 (Αλκαράθ 35′ πεν.)
    • Ατλέτικο – Θέλτα 1-0 (Ντε Πολ 84′)
    • Βαλένθια – Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0
    • Μπέτις – Αλμερία 3-2 (Φορνάλς 8′, Ίσκο 28′, Πέρεθ 64′ – Μπαπτιστάο 45’+1′, 66′)