Η Ατλέτικο Μαδρίτης Ξεπερνά τον Αποκλεισμό από την Μπιλμπάο με μια Νίκη 2-1 επί της Μπέτις

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντιμετώπισε επιτυχώς τον πρόσφατο αποκλεισμό της από τη Μπιλμπάο στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, κερδίζοντας τη Μπέτις με σκορ 2-1 στο γήπεδο «Μετροπολιτάνο».

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, με ένα αυτογκόλ και ένα γκολ από τον Μοράτα, παρότι η Μπέτις μείωσε σε 2-1 με τη γκολάρα του Καρβάλιο. Με αυτή τη νίκη, η Ατλέτικο αύξησε τη διαφορά της στους 5 βαθμούς από την 5η στη βαθμολογία Μπιλμπάο, που θα παίξει αργότερα με τη Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Πετσέλα, και παρόλο που η Ατλέτικο είχε ευκαιρίες, ο Σίλβα απέκρουσε το πέναλτι του Μοράτα. Ωστόσο, πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Ντε Πολ σούταρε μακριά και ο Μοράτα σκόραρε για το 2-0.

Η Μπέτις βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και μείωσε σε 2-1 με το εντυπωσιακό σουτ του Καρβάλιο, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, παρά τη δοκάρι του Ροντρίγκες. Έτσι, το σκορ παρέμεινε 2-1 μέχρι το τέλος του αγώνα.