Η Άρσεναλ Καταστρέφει την Λανς σε 45 Λεπτά και Καταγράφει Μοναδικά Ρεκόρ!

Η Άρσεναλ μπήκε αποφασισμένη στο πρώτο μέρος του αγώνα εναντίον της Λανς, βάζοντας πέντε γκολ και προσφέροντας θέαμα στο κοινό, εκτός από την κατάκτηση των τριών βαθμών για την πρώτη θέση στον όμιλο.

O Χάβερτς άνοιξε το σκορ, o Ζεσούς έκανε το 2-0, ο Σάκα το 3-0, ο Μαρτινέλι το 4-0 και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Όντεγκααρντ πέτυχε το πέμπτο, καταρρίπτοντας πολλά ρεκόρ.

Συγκεκριμένα, η Άρσεναλ έγινε η πρώτη αγγλική ομάδα που πετυχαίνει πέντε γκολ σε ένα μόνο μέρος στην ιστορία του Champions League, ενώ είναι η μοναδική που προηγείται με διαφορά πέντε γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Επίσης, με αυτήν την εκπληκτική εμφάνιση, η Άρσεναλ έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης που έχει πέντε διαφορετικούς σκόρερ στο πρώτο μέρος, με τον Ζεσούς να γίνεται ο πρώτος που σκοράρει σε κάθε από τους πρώτους τέσσερις αγώνες της ομάδας του στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.