Η Άρσεναλ καταγώνεται από τη Φούλαμ με σκορ 2-1 (βίντεο)

Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για την Άρσεναλ, δεδομένου ότι με μια νίκη κόντρα στη Φούλαμ θα μπορούσε να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Λίβερπουλ, ωστόσο, είχε ακόμη έναν αγώνα με τη Νιούκαστλ την Δευτέρα (31/12).

Η αρχή δεν ήταν καλή για την Άρσεναλ, καθώς η Φούλαμ προηγήθηκε μετά από ένα φαλτσαριστό σουτ στο 4ο λεπτό. Παρόλα αυτά, ο Σάκα κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από μια δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα της Φούλαμ.

Μέχρι το 40ο λεπτό, το παιχνίδι διαμορφωνόταν ισορροπημένο, όμως η Φούλαμ επέδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Ισοφάρισε από κοντά δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, μετά από αμυντικό λάθος της Άρσεναλ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με αλλαγές στην Άρσεναλ, χωρίς ωστόσο να φέρουν την αναμενόμενη ανατροπή. Η ομάδα υπέστη ακόμη ένα γκολ και δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Παρά την προσπάθειά της, η Άρσεναλ ηττήθηκε από τη Φούλαμ με σκορ 2-1, σημειώνοντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα. Το μόνο της γκολ προήλθε από μια καλή προσπάθεια του Σάκα στο 80ο λεπτό, αλλά δεν αρκούσε για την ανατροπή.