Η ανταγωνιστική μάχη των κορυφαίων σκόρερ της Ευρώπης συνεχίζεται: Κέιν, Εμπαπέ και Γκιρασί σε άγριο ανταγωνισμό

Ο Χάρι Κέιν έχει προσαρμοστεί άψογα στην Bundesliga και είναι αναμφισβήτητα ο ηγέτης της ομάδας της Μπάγερν Μονάχου. Μετά από πολυετή εντυπωσιακή πορεία στην κορυφαία ποδοσφαιρική λίγκα, η μετάβαση του διάσημου Άγγλου επιθετικού στη γερμανική liga φαίνεται να είναι ακόμα ένα επιτυχημένο βήμα στην καριέρα του.

Ο 30χρονος άσος πρωταγωνίστησε ξανά στη νίκη επί της Χαϊντενχάιμ με 4-2, πετυχαίνοντας δύο γκολ και φτάνοντας έτσι τα 17 σε 11 συμμετοχές στη γερμανική liga.

Στη δεύτερη θέση του πίνακα βρίσκεται ο Σερού Γκιρασί της Στουτγκάρδης. Ο 27χρονος επιθετικός επέστρεψε μετά από τραυματισμό και σκόραρε στη νίκη επί της Ντόρτμουντ με 2-1, φτάνοντας έτσι τα 15 γκολ σε 9 αγώνες, διεκδικώντας τον δεύτερο πιο επικερδή τίτλο σκόρερ.

Στο τρίτο σκαλί της κατάταξης βρίσκεται ο Κιλιάν Μπαπέ, που με ένα χατ-τρικ οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στη νίκη με 3-0 επί της Ρεμς, φτάνοντας έτσι στα 13 γκολ σε 11 αγώνες.

Ίδια απόδοση έχει και ο Βαγγέλης Παυλίδης, για τον οποίο αναμένεται το γκολ που πέτυχε στον πεντηκοστό αγώνα με τη Ναϊμέγκεν.

Στα 13 γκολ βρίσκονται επίσης ο Ερλινγκ Χάαλαντ και ο Σαντιάγκο Χιμένες, με τον πίνακα να περιλαμβάνει πρωταθλήματα όπως αυτά της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκορερ σε αυτά τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα είναι η εξής:

1) Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία)         17 γκολ σε 11 αγώνες (962 λεπτά)

2) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα)        15 γκολ σε  9 αγώνες (667 λεπτά συμμετοχής)

3) Κιλιάν Μπαπέ (24 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία)              13 γκολ σε 11 αγώνες (881 λεπτά)

4) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα)         13 γκολ σε 11 αγώνες (945 λεπτά)

5) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό)       13 γκολ σε 12 αγώνες (956 λεπτά)

6) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 13 γκολ σε 12 αγώνες (1.025 λεπτά)

7) Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή)        12 γκολ σε 12 αγώνες (984 λεπτά)

8) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία)             12 γκολ σε 14 αγώνες (1.143 λεπτά)

9) Σάϊμον Μπανζά (27 ετών/Μπράγκα, Κογκό)             10 γκολ σε 11 αγώνες (717 λεπτά)

10) Τζουντ Μπέλινγκχαμ (20 ετών/Ρεάλ Μαδρίτης/Αγγλία) 10 γκολ σε 11 αγώνες (947 λεπτά)