Η Άιντραχτ δεν καταφέρνει να καθαρίσει την 6η θέση

Παρά το γεγονός ότι αντιμετώπιζε μια αδιάφορη Βέρντερ, που έχει ξεμείνει από στόχους, η ομάδα της Φρανκφούρτης έμεινε πάλι στην ισοπαλία (1-1) και απέχει μακριά από τις νίκες για τρεις αγωνιστικές. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 62ο λεπτό, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τούτα τέσσερα λεπτά αργότερα. Με τον έναν πόντο αυτό, η Άιντραχτ φτάνει τους 42, έξι περισσότερους από την Άουγκσμπουργκ, που όμως παίζει με την Χόφενχαϊμ την Κυριακή και μπορεί να μειώσει τη διαφορά σε τρεις βαθμούς.

Κρίσιμες στιγμές ήρθαν στο τελευταίο μισάωρο, με τον Βεϊλίκοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 62’, ακολουθούμενο από την αποβολή του Στάγκε στο 72’ για την ομάδα επισκεπτών. Ο Τούτα έφερε την ισοφάριση στο 77ο λεπτό. Ωστόσο, ο σκόρερ των γηπεδούχων αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στο 83’ και 87’, με αποτέλεσμα η ομάδα του να μην μπορεί να ανατρέψει το ματς προς το τέλος.