Η Άιντχόφεν κατέκτησε το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας της μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση και 4-2 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ!

Η Άιντχόφεν κατέκτησε δίκαια το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας της με εντυπωσιακή νίκη 4-2 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ, διατηρώντας τον τίτλο στα χέρια της.

Το πάρτι στις κερκίδες του «Φίλιπς Στάντιον» ξεκίνησε νωρίς, με τον κόσμο να γιορτάζει την ομάδα του τραγουδώντας. Και η γιορτή συνεχίστηκε και μέσα στο γήπεδο.

Παρά το γκολ του Μετίνιο στο 8ο λεπτό, η Αϊντχόφεν ανέτρεψε το σκορ με αυτογκόλ του Μπακαρί και γκολ του Μπακαγιόκο στο 26’. Παρόλα αυτά, το αυτογκόλ του Μποσάλι τρία λεπτά αργότερα έφερε το 2-2 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Ο Μποσάλι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Άιντχόφεν, με τον Πέπι να σφραγίζει τη νίκη 4-2 στο 78ο λεπτό, ξεσηκώνοντας ανεμόμυλους πανηγυρισμών τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις κερκίδες.

Η Αϊντχόφεν έχει μια εξαιρετική σεζόν, με μόλις μία ήττα, 107 γκολ πετυχημένα και μόλις 19 δεκτά, καθώς και 18 από τα 32 παιχνίδια με clean sheet, κάνοντας την πορεία της άκρως εντυπωσιακή!