Η Αϊντχόφεν… εικοσάρισε και συνεχίζει να καλπάζει προς τον τίτλο!

Η φοβερή και τρομερή Αϊντχόφεν συνεχίζει να προχωρά προς τον τίτλο! Η ομάδα του Πίτερ Μπος επικράτησε 2-0 της Χέρακλες, φτάνοντας τις 20 νίκες σε 22 αναμετρήσεις (και 2 ισοπαλίες) στην Eredivisie, με 62 πόντους. Βρίσκεται στο +13 από τη δεύτερη Φέγενορντ με ένα παιχνίδι περισσότερο και συνεχίζει να προχωρά προς τον τίτλο.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμη πιο εύκολα στο 13ο λεπτό όταν ο Λιμπομπέ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Χέρακλες με δέκα παίκτες από νωρίς. Και πέντε λεπτά αργότερα, ο Φίρμαν σέρβιρε στον Λουκ Ντε Γιονγκ το 1-0 για λογαριασμό της Αϊντχόφεν, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Με το β’ μέρος να κυλάει με αντίστοιχο ρυθμό και η Αϊντχόφεν να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά, με τον Τίλμαν να φτιάχνει το 2-0 του Μποσάλι. Η PSV αργότερα είχε ευκαιρίες για να μεγαλώσει το σκορ, αλλά χωρίς επιτυχία.

Η Χέρακλες από τη μεριά της έμεινε λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +4 από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία.