Η ΑΕΚ Β ακινητοποίησε την ΑΕΛ στο 94′ και προσέφερε προσφορά στον Λεβαδειακό

Στη μάχη μεταξύ ΑΕΚ Β και ΑΕΛ που άνοιξε τη δράμα της δεύτερης αγωνιστικής των playoffs της Σούπερ Λίγκας 2, ο νικητής ήταν ο Λεβαδειακός. Η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ κατόρθωσε να πάρει τη ισοπαλία 3-3 με την ΑΕΛ στο «Σεραφείδιο» γεμάτο κόσμο, χάρη στο γκολ του Τιεϊ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποίησε την ΑΕΛ, αλλά ήταν ένα αλλεπάλληλο δώρο για τον Λεβαδειακό που βλέπει τη διαφορά του από την ΑΕΛ να φθάνει τους 4 βαθμούς, έχοντας παράλληλα και ένα ματς λιγότερο.

Η ΑΕΚ Β άνοιξε το σκορ στο ματς στο 44ο λεπτό με τον Μαχαίρα. Ωστόσο, η ΑΕΛ αντέδρασε γρήγορα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παπαγεωργίου έφερε το 1-1, ενώ στο 57’ ο Πεντρόσο έκανε την ανατροπή. Στο 75’, ο Ζίνι έφερε στο 2-2 για την ΑΕΚ Β, αλλά η ΑΕΛ με τον Βλιόρα πήρε ξανά το προβάδισμα.

Στις καθυστερήσεις, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ ήταν έτοιμοι να γιορτάσουν τη νίκη, αλλά αυτό δεν συνέβη, καθώς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τιεϊ έφερε το 3-3 για την ΑΕΚ Β.

Ταυτόχρονα, στον ομίλο της υποβιβασμού, ο Ηρακλής και η Κοζάνη έμειναν ισόπαλοι 1-1. Στο 49ο λεπτό, ο Γκμπένον άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή, αλλά στο 70’, ο Σουλιώτης ισοφάρισε για την Κοζάνη, καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτό το αποτέλεσμα, η κατάσταση στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας παρέμεινε αμετάβλητη, με τον Ηρακλή να έχει ένα βαθμό περισσότερο από τη σημερινή αντίπαλό του, αλλά και τους δύο να είναι σε πολύ μικρή απόσταση από τον ΠΑΟΚ Β και την Αναγέννηση Καρδίτσας.