Η ΑΕΚ Betsson υποχρεώθηκε σε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας κόντρα στη Μούρθια

Η ΑΕΚ Betsson δεν κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Μούρθια. Χωρίς κίνητρο πίστας λόγω της προηγούμενης αποκλειστικότητας, η ομάδα του Ηλία Ζούρου υπέστη την πέμπτη ήττα σε πέντε αγώνες για τη φάση των «16» του Πρωταθλήματος Μπάσκετ, καθώς δεν άντεξε απέναντι στην πρωτοπόρο του 12ου ομίλου (100-89).

Χωρίς τους Μόργκαν, Τίλμαν, Φλιώνη και Χολ στο ρόστερ, η ΑΕΚ δέχθηκε 35 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρόλη την αντίδρασή της στο δεύτερο μισάωρο, δεν κατάφερε να ανατρέψει το ματς και έφτασε στο 0-5, ενώ η Μούρθια ανέβηκε στο 4-1, κρατώντας την πρωτοπορία. Η 5η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει τη Χάποελ Χολόν την Τετάρτη (13/3).

Οι κορυφαίοι για τη Μούρθια ήταν οι Ράντεμπο (31π) και Σλίβα (16π, 8 ριμπάουντ), ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Κουζμίνσκας (19π), ΜακΡέι (13π), Αγραβάνης (12π, 5 ριμπάουντ) και Κουζέλογλου (12π).

Το παιχνίδι

Η Μούρθια προηγήθηκε στο ματς με ένα σερί 12-0 και δημιούργησε διψήφια διαφορά (35-15) στο πρώτο δεκάλεπτο. Η αντίδραση της ΑΕΚ στο δεύτερο μισάωρο την έφερε κοντά στο σκορ, αλλά η Μούρθια διατήρησε το προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο, η Μούρθια επανέφερε τη διψήφια διαφορά και τελικά κέρδισε με 100-89.

Η ΑΕΚ πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην επίθεση της Μούρθια. Με πρωταγωνιστή τον Ράντεμπο, η ισπανική ομάδα επικράτησε εύκολα και πανηγύρισε τη νίκη.