Φωτης Ιωαννίδης: Έφτασε τα έξι γκολ στην Ευρώπη και οι σημαντικοί συμπαίκτες του

Ο Φώτης Ιωαννίδης έδειξε για μία ακόμη φορά την εξαιρετική του απόδοση και χθες το βράδυ στο γήπεδο «Θεράμικα», όταν μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, κατάφερε να σκοράρει παρόλη την ήττα της ομάδας του, Παναθηναϊκού, από τη Βιγιαρεάλ με 3-2.

Ο 23χρονος επιθετικός έχει πλέον σκοράρει σε τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια του 6ου ομίλου του φετινού Europa League για λογαριασμό της ομάδας του!

Συγκεκριμένα, ο Ιωαννίδης έχει πετύχει γκολ στις δύο αναμετρήσεις με την Βιγιαρεάλ, αλλά και στην αναμέτρηση με τη Ρεν, ενώ δεν κατάφερε να σκοράρει μόνο στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι, στη Χάιφα.

Επιπλέον, πρέπει να λάβουμε υπόψην και τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Ιωαννίδης, ένα από τα οποία με πέναλτι, στη νίκη της Ντνίπρο με 3-1 εκτός έδρας, καθώς και στην ήττα από τη Μαρσέιγ με 2-1, παιχνίδι το οποίο όμως έφτασε στην παράταση και στην τελική πρόκριση. Αυτά σημαίνουν πως έχει πλέον έξι γκολ στην Ευρώπη φέτος!

Αυτή η επίδοση τον τοποθετεί σε μια πολύ μικρή, αλλά τιμητική λίστα με μερικούς άλλους θρύλους του Παναθηναϊκού…

Για παράδειγμα, ο Δημήτρης Σαραβάκος πέτυχε κάτι παρόμοιο τη σεζόν 1987-88, με έξι τέρματα στο Κύπελλο UEFA, ενώ ο Κριστόφ Βαζέχα επέτυχε το ίδιο την περίοδο 1995-96, με έξι γκολ στο Champions League. Επίσης, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου είχε την ίδια επίδοση τη σεζόν 2001-02, με έξι γκολ στην κορυφαία ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική διοργάνωση. Τέλος, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης είχε 3 γκολ στα προκριματικά του Champions League και τρία ακόμη στο Europa League, την σεζόν 2009-10!

Ο επόμενος στόχος για τον Ιωαννίδη είναι τα 10 ευρωπαϊκά γκολ που είχε πετύχει ο ανυπέρβλητος Αντώνης Αντωνιάδης την ιστορική σεζόν 1970-71, όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι τον τελικό του γηπέδου «Γουέμπλεϊ».