Εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR επί του Κολοσσού

Μετά τη μεγάλη νίκη στη Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε εύκολα με 96-73 του Κολοσσού Ρόδου, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 18-1 στη Stoiximan Basket League.

Ολόκληρη η ομάδα σκόραρε, με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ξεχώρισε ο Μήτογλου με 13 πόντους, ενώ οι Σλούκας και Παπαπέτρου πρόσθεσαν από 11 πόντους και οι Ναν και Γκριγκόνις από 10 πόντους.

Οι Ροδίτες έπεσαν στο 7-12, με τους Πολεϊ και Σίτου να ξεχωρίζουν με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε με τους Μπαλτσερόφσκι, Ερνανγκόμεθ, Καλαϊτζάκη, Ναν και Γκραντ. Η αναμέτρηση είχε καλό ρυθμό, με τον Κολοσσό να προσφέρει αντίσταση. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ ήταν ισορροπημένο (26-26).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέλαβε τον έλεγχο, αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα των «πράσινων» (51-42).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός AKTOR διατήρησε τον έλεγχο και αύξησε τη διαφορά του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 96-73 υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-42, 79-58, 96-73