«Ασπρόμαυρη» επικράτηση και τυχερή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχασε μόνο με 1-0! (βίντεο)

Ήταν γνωστό ότι το παιχνίδι αυτό ήταν σημαντικό. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν μόνο ένα βαθμό μπροστά από τη Νιούκασλ στην κατάταξη της Premier League. Ήθελε να κερδίσει στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» στην 14η αγωνιστική προκειμένου να επιτύχει την έκτη νίκη της στα τελευταία επτά παιχνίδια του πρωταθλήματος.

Όλοι πίστευαν ότι θα κατάφερνε να μην ηττηθεί στο Νιούκασλ έστω και μερικώς. Ωστόσο, η Νιούκασλ κυριάρχησε επιδεικνύοντας μια μεγάλη διαφορά ποιότητας, παρά το γεγονός ότι κέρδισε με μόνο 1-0. Αυτό ήταν απόλυτα δίκαιο, καθώς η ομάδα φιλοξενούμενων απείλησε ενεργά και είχε έναν εξαιρετικό Χάρι Μαγκουάιρ.

Μετά την καλή στιγμή του Γκαρνάτσο στο 11ο λεπτό, η ομάδα της Newcastle ασκούσε συνεχή πίεση. Ο Ονάνα απέκρουσε την προσπάθεια του Αλμιρόν, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Γκιμαράες και τον Τρίπιερ, ενώ ο σουτ του Τρίπιερ στο 35ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και προκειμένου για τη δεύτερη αγωνιστική περίοδο ο προηγούμενος αισιοδοξίας γύρισε. Η Newcastle προηγήθηκε με 1-0 στο 55ο λεπτό και από εκεί και πέρα διατήρησε το σκορ με ασφάλεια, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν απείλησε σοβαρά, πλην των ελάχιστων φάσεων. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Γιουνάιτεντ μετά το τέλος του Οκτωβρίου και το 3-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι.